App 排行榜

Search for any app

Azerbaycan Quran (Коран на азербайджанском)

发行商: Tatsiana Shukalovich
价格: 免费
兼容性: iPhone & iPad

应用排名历史

查看Azerbaycan Quran (Коран на азербайджанском)在中国的下载排名历史。

排名历史显示Azerbaycan Quran (Коран на азербайджанском)在iOS Store应用商店中的流行度以及其随着时间的变化。您可以追踪Azerbaycan Quran (Коран на азербайджанском)在不同国家、分类和设备上每一天每一小时的表现。

免费注册来发掘更多!

应用商店优化

追踪市面上每个应用的热门关键词,以及一个应用的搜索位置是如何受关键词的影响而随着时间产生变化的。

应用评价和评级

通过探索应用评价和评级来获取宝贵的用户反馈。根据版本、国家以及日期进行切割,来发掘漏洞,追踪建议并改进您的应用。

推荐

了解应用何时何地在不同国家任意日期、国家、设备和板块上的推荐情况。

应用说明

Azerbaycan Quran (Коран на азербайджанском) (Quran in Azerbaijani)

Quran (Qurani Kerim, Qurani Şerif) (erebce: القُرآن el-quran) — İslam dininin müqeddes ve en esas kitabı. İslam dininde Quran Allahın buyurduğu sözlerdir, meleyi vasitesi ile onları Hz. Mehemmede vehy eyleyib.
Quranın özünemexsus adı olan 114 suresi ve 6236 ayesi var. Quranın en uzun suresi Beqere suresi (286 aye), en qısa suresi ise Kövser suresidir (3 aye). Quranın en uzun ayesi Beqere suresinin 282-ci ayesidir.
Quranı diger semavi kitablardan ferqlendiren esas cehet onun uzun zaman müddetinde – 23 ile hisse-hisse nazil olunmasıdır. Quran Allah terefinden birbaşa deyil melek – Cebrayıl vasitesile neql olunmuşdur. Bezilerine göre Beqere suresinin sonuncu 2 ayesi Allah terefinden birbaşa Mehemmed peyğembere (s) vehy edilmişdir.
Quran kelimesinin menası oxumaq, qiraet etmek demekdir. Quran lefzi ve menaları vehye istinad eden, Cebrayıl (e) vasitesiyle son nebi Hz.Mehemmede (s) endirilen, qiraetiyle ibadet edilen, özüne xas xüsusiyyetleri olan Fatihe suresi ile başlayıb Nas suresi ile biten semavi kitabdır.

Quranın adları[!redakte!]

Quranın yene Quranda gelen bir çox adları vardır. Onun en çox işlenilen ve çox yayılan adı Qurandır. Diger adları ise aşağıdakılardır:
el-Kitab – Quranda 230-defe işlenir. Bezi diger semavi kitablar üçün de işlenilir.
Ümmül-Kitab – Ana kitab menasına gelen bu ad Lövhü-Mehfuz ve Fatihe suresi üçün de işlenmişdir.
el-Furqan – Haqq ile batili ayıran demekdir. Furqan adı altı ayede işlenir.
el-Huda – Hidayet edici demekdir.
ez-Zikr – Zikr hem zikr etmek ve hem de şeref ve şerefli olmaq menalarına gelir.
Quranın bunlardan başqa Tenzil, Haqq, Ruh, Burhan, eziz, Şifa, Hikmet, Müheymin, Hablullah, Fasl, Beyan ve bir çox adları daha vardır.

Sure
el Fatihe — Quranın birinci suresi
Sure kelmesi derece, yüksek rütbe, şeref, gözel bina kimi menalara gelir. Bir termin olaraq sure Quranın en az üç ayeden meydana gelen bölümlerinden her birine verilen addır.
Quranda 114 sure vardır. Hicretden önce Mekkede 86 ve Hicretden sonra Medinede 28 sure nazil olmuşdur. "Ey insanlar" deyeebaşlayan sureler Mekkede, "Ey iman getirenler" deye başlayan sureler ve ayeler Medinede nazil olanlardır.
Quranın 114 suresinden yalnız Tövbe suresi "Bismillahir-rehmanir-rehim!"-le başlamayır. Buna baxmayaraq Quranda "Bismillahir-rehmanir-rehim" kelmesi 114 defe işledilib. Bele ki, Neml suresinin 30-cu ayesinde Süleyman peyğemberin yazdığı mektub "Bismillahir-rehmanir-rehim"-le başlayır.

Quranın yazılması
Her aye ve sure nazil olduğunda, Mehemmed peyğember (s) vehy katiblerini çağırır ve onlara, bu ayeleri hansı ayelerin yanına ve hansı sureye yazacaqlarını bildirirdi.
Şie revayetlerinde qeyd olunur ki, peyğemberin (s) vefatından sonra Hz.Elinin 6 ay erzinde Quranın surelerini ayebeaye şeni-nüzul ve sebebi-nüzulla birlikde yazıb. Bu kitab tamamlanan vaxt, Quran hafizlerinin çox olması sebeb gösterilerek ona ehtiyacın olmaması vurğulanıb. Hemin kitab imamlardan bir-birine ötürülüb.
Lakin müharibeler zamanı Quran hafizlerinin kütlevi şekilde şehid olması Quranın kitab kimi gelecek nesillere ötürmek zeruretini gündeme getirib. Bu sebebden Ömerin teklifi ile Zeyd b. Sabitin başçılığı ile İmam eli, Osman , Übeyy b. Kab , İbn Mesud , ebu Derda kimi sehabelerden meydana gelen bir komissiya qurulub. Çalışmalar neticesinde Quran bir kitab halına getirilib. İbn Mesudun teklifi ile Qurana Mushaf adı verilib. Bu mushaf Xelife ebu Bekirin yanında mühafize olunmağa başlanıb.

应用商店优化

人们在寻找一个应用时都使用哪些词? 正确的关键词可以帮助一个应用提高被发现的几率,并且增加下载量和收入。App Annie追踪上百万个关键词,这样您就可以为您的应用获取更多的下载量,并且了解您的竞争对手正在使用哪些关键词。

应用评价和评级

查看评价和评级,了解用户对 Azerbaycan Quran (Коран на азербайджанском) 的看法。

0

0 条评价

与 App Annie 一起了解上百万个应用的所有信息,掌握应用行业中正在发生的一切。